رنگ‌های ایمنی – مشخصات رنگ‌ها برای لوله‌ها

چگونه استفاده از کفپوش های رزینی باعث افزایش رضایتمندی شغلی رانندگان لیفتراک می شود ؟!
1398-03-03
سایف بویا-تولید کننده رنگهای دکوراتیو مخصوص نمای بیرونی و داخلی
1398-03-03

اصول شناسایی رنگ‌ها (رنگ‌های نشانگر)

طرز استفاده:
رنگ‌هایی نشانگر، با توجه به سلیقه‌ی مصرف کنندگان به روش‌های زیر انجام می‌شود:
– ممکن است تمامی سطح خارجی لوله با رنگ نشانگر رنگ شود.
– در صورتی که تمامی سطح خارجی لوله با رنگ نشانگر رنگ نشده باشد، می‌بایست رنگ نشانگر را با توجه به قطر لوله در باندهایی به طول ١۵٠ میلیمتر برروی لوله زده شود.
– در صورتی که هیچ یک از موارد فوق مقدور نباشد می‌بایست رنگ نشانگر را با استفاده از چسب نواری و چسباندن آن به دور لوله مشخص نمود.

رنگ‌هایی نشانگر لوله‌ها می‌بایست در طرفین اتصالات شیرها، دیوارها، محل وارد شدن لوله به دیوارها و هر جایی که مسیر عبور سیال موردنظر از آنجا می‌گذرد با رنگ نشانگر مربوطه مشخص گردد. شیر آلات ممکن است با رنگ‌هایی نشانگر مشخص کننده‌ی شرح آن رنگ زده شوند.
اگر رنگ لوله‌کشی لوله‌های آب آتش‌نشانی مطابق با رنگ ایمنی رنگ شده باشد، به شیرهای مربوط به آتش نشانی رنگ قرمز زده می‌شود، به عنوان مثال شیرهای لوله‌های اطفاء حریق و شیرهای روی لوله‌های تخلیه سیلاب‌ها به رنگ نشانگر قرمز رنگ آمیزی می‌گردند.

تعیین جهت مسیر جریان مواد
در مواردی که لازم است جهت مسیر جریان سیالی تعیین گردد، باید با یک علامت فلش با رنگ نزدیک به رنگ زمینه مشخص و برای کنتراست و وضوح بیشتر به رنگ سفید یا سیاه، رنگ گردد.
اگر برچسب، پلاک یا علامتی با کد روی لوله نصب شده باشد، مسیر جریان را می‌توان با فلش، روی برچسب، پلاک یا صفحه مشخص نمود.

مشخصات کد ایمنی
کدهای نشانگری که بوسیله‌ی مصرف کننده‌ی رنگ تعیین می‌گردد می‌بایست روی همه اتصالات طرفین شیرها (ورودی و خروجی)، قسمت‌های ورود به دیواره‌ها و غیره قرارداده شود. مشخصات کد ایمنی، مشخصه‌ی کد ایمنی، نحوه‌ی اجرا، رنگ‌های ایمنی، اطلاعات درباره‌ی نوع سیال و مسیر جریان سیال درون لوله‌ها.

رنگ‌های ایمنی

اطلاعات درباره‌ی نوع سیال
اطلاعات درباره‌ی نوع سیال، که به این منظور روش‌های زیرممکن است مورد استفاده واقع شود:
– نام کامل سیال ملی         بطور مثال: آب شیرین Fresh Water
– علامت اختصاری نام سیال به زبان ملی          بطورمثال: F.W
– سمبل شیمیایی ماده‌ی سیال:           بطورمثال: H6O

نحوه‌ی اجرا
رنگ نشانگر ایمنی باید مطابق با یکی از روش‌های زیر انجام شود:
– تمامی طول لوله با رنگ نشانگر ایمنی رنگ‌آمیزی شود.
– چنانچه رنگ ظاهری با رنگی بغیر از رنگ نشانگر ایمنی رنگ آمیزی شده باشد باید رنگ نشانگر ایمنی بین دو باند رنگ که طول هر یک ١۵٠ میلیمتر است رنگ آمیزی گردد؛ توضیح اینکه طول باند رنگ نشانگر ایمنی بر حسب قطر لوله تعیین شده و معمولا رنگ ظاهری هر یک از باندهای جانبی مطابق با رنگ زمینه خواهند بود.
– در صورتی که اجرای رنگ نشانگر مقدور نباشد، می‌توان بجای آن از نوار چسب‌های رنگی که مطابق با رنگ نشانگر باشد و به همان طریق از دو باند به طول ١۵٠ میلیمتر استفاده نمود.
– برای شناسایی بیشتر سیال جاری در لوله، اطلاعات مربوط به سیال را می‌توان به رنگ سفید یا سیال بر روی رنگ زمینه، نوشت، علامت‌گذاری یا کد گذاری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.