کفپوش اپوکسی
1396-04-06
بتن چیست؟
1396-04-06

بتن شفاف

بتن شفاف به بتنی اطلاق می‌گردد که با بهره‌گیری از فیبرهای نوری امکان انتقال نور را از یک سمت به سمت دیگر فراهم می‌کند. این محصول در سال ۲۰۰۱ توسط یک معمار مجارستانی به نام «آرون لاسونسزی» اختراع شد و به ثبت رسید. این معمار زمانی که در سن ۲۷ سالگی در کالج سلطنتی هنر های زیبای استکهلم مشغول به تحصیل بود، این ایده را بیان کرد و در سال ۲۰۰۴ شرکت خود را با نام « لیتراکن- لایتراکن» تاسیس کرد و با توجه به نیاز و تمایل جامعه‌ی امروز به استفاده از مصالح جدید ساختمانی، از سال ۲۰۰۶ با شرکت های بزرگ صنعتی به توافق رسید. این محصول با ترکیب ۹۶% بتن معمولی و ۴% فیبرهای نوری محصولی منحصر به فردی را به ارمغان آورده است.

فیبرهای نوری فیبرهایی هستند که معمولا از پلاستیک یا شیشه برای انتقال نور ساخته می‌شوند و کاربرد اصلی آنها در خطوط انتقال اطلاعات می‌باشد. این فیبرها رشته‌های قابل انعطافی به ضخامت قطر موی انسان می‌باشند.

موارد کاربرد بتن شفاف و لیتراکن در معماری و دکوراسیون داخلی

دیوار

به عنوان متداول‌ترین حالت ممکن، این بلوک می‌تواند در ساختن دیوار‌ها مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب هر دو سمت و همچنین ضخامت این متریال جدید قابل مشاهده خواهد بود. این متریال می‌تواند برای دیوارهای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گیرد که استحکام سطح در این مورد بسیار مهم است. به خاطر استحکام زیاد این ماده، می‌توان از آن برای ساختن دیوارهای باربر هم استفاده کرد.

کفپوش

یکی از جذاب‌ترین کاربردها، استفاده از بتن شفاف در پوشش کف‌ها و درخشش آن از پایین است. در طول روز این کفپوش از جنس بتن معمولی به نظر می‌رسد و در هنگام غروب آفتاب، بلوک‌های کف در رنگهای منعکس شده از نور غروب، شروع به درخشش می کنند.

طراحی داخلی

از این نوع بتن عبور دهنده نور می‌توان برای دیوارها در طراحی داخلی استفاده کرد. به صورتی که بتن از پشت نورپردازی شده باشد. همچنین می‌توان از نورهای رنگی متنوع برای ایجاد حس فضایی مورد نظر استفاده کرد. در طراحی مبلمان و لوازم دکوری نیز می‌توان از بتن شفاف به زیبایی استفاده کرد.

بلوک ها

مسلح کردن بلوک بتنی عبور دهنده نور: در صورت نیاز به مسلح کردن این بتن، شیارهایی در داخل آن تعبیه می‌شود. در حین ساختن دیوارها، میلگردها به صورت عمودی یا افقی در این شیارها قرار می‌گیرد و فیبرهای اپتیکی (نوری) به خاطر خاصیت انعطاف پذیری خود در اطراف میلگردها جمع می‌شوند و به این ترتیب میلگردها دیده نمی‌شوند. لامپ لایتراکیوب یکی از محصولات موفق شرکت لایتراکن در زمینه ی طراحی با استفاده از بتن شفاف، لامپ لایتراکیوب است که در آن بلوک‌ها با قرارگیری روی هم مکعبی را تشکیل می‌دهند که منبع نور در داخل آن قرار دارد و نور با عبور از بتن به بیرون ساطع می‌شود.

منبع: شرکت سورین

https://t.me/epoxyshiraz

http://instagram.com/epoxyshiraz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.