کفپوش بتن سخت و اسکلت بتنی

رنگ ترافیکی سرد و گرم، گلاسبید و کاربرد آنها
1397-06-20

کفپوش بتن سخت و اسکلت بتنی

Concrete structure

Concrete structure

کفپوش بتن سخت

کفپوش‌های بتن سخت یا به عبارت دیگر بتن صنعتی ، متشکل از دو لایه بوده که به صورت همزمان اجرا می گردد.لایه زیرین ، بتن معمولی ساختمانی است که پس از تسطیح روی آن را با روکش بتن سخت کاور می کنند. این روکش‌ها علاوه بر مقاومت بالا باید دارای تنوع ظاهری زیادی بوده تا بتوانند رضایت سلایق مختلف را براورده نماید. پس ناگزیر به استفاده از بتن رنگی خواهیم بود. کفپوش بتن رنگی به دو صورت بتن رنگی ساده و بتن رنگی صنعتی است . بتن رنگی ساده از ترکیب آب، سیمان سفید، رنگ، شن و ماسه‌ی معمولی ساخته شده و مشخصات مکانیکی همچون بتن ساختمانی را دارد و تنها در ظاهر و رنگ آن تفاوت وجود دارد. در بتن رنگی ساده می‌توان از شن و ماسه‌ی رنگی به جای شن و ماسه‌ی معمولی نیز استفاده نمود. در بتن رنگی صنعتی آب، سیمان سفید و رنگ، مانند بتن رنگی ساده بوده و تفاوت در نوع سنگ دانه‌ها است. این سنگ دانه‌ها از مواد و ترکیبات سخت با مقاومت سایشی و فشار بسیار بالا به همراه ترکیبات صنعتی تهیه می‌گردند. سنگ دانه‌های صنعتی مقاومت سایشی و فشاری تا ده برابر بیشتر نسبت به شن‌های طبیعی و معمول را دارا بوده و به همین دلیل بتن متشکل از آنها بتن ضد سایش و سخت نامیده می‌شود.اسکلت بتنی

اسکلت بتنی در اغلب بناها در ایران مرسوم است زیرا اجرای این نوع اسکلت از میلگرد و بتن آماده می‌باشد و نحوه اجرا کردن این نوع اسکلت به این گونه می‌باشد که ابتدا میلگردهای ستون و تیرها را می‌بافیم و با قالب‌های فلزی یاچوبی دور آنها را می‌بندیم سپس با بتن آماده داخل قالب‌ها را پر می‌کنیم.

هزینه اجرای اسکلت بتنی:

این نوع اسکلت از نظر هزینه به قیمت آهن مصرفی، بتن آماده و دستمزد اجرا بستگی دارد. که هر متر مربع زیربنا به طور معمول 40 کیلوگرم میلگرد جهت اجرای اسکلت بتنی مصرف می‌کند. و به ازای هرمترمربع زیر بنا حدودا 5/0 متر مکعب بتن برای تیر و ستون‌ها استفاده می‌شود. هزینه دیگری که ساخت اسکلت بتنی برای کارفرما دارد هزینه اجرای اسکلت است.

مزایا و معایب ساختمان با اسکلت بتنی

ساختمان‌های بتنی به علل زیر مورد توجه مهندسین و شهرسازان قرار گرفته و روز به روز رو به توسعه است.

1- ماده اصلی بتن شن و ماسه می‌باشد تقریباً در تمام نقاط کره‌ی زمین به حد وفور یافت می‌شود روی این اصل امکان ساختن ساختمان‌های بتنی را میسر می‌سازد.

2- ساختمان‌های بتنی در مقابل عوامل جوی از ساختمان‌های فلزی مقاوم‌تر بوده و در نتیجه نسبت به ساختمان‌های فلزی دارای عمر طولانی‌تر می‌باشند.

3- ساختمان های بتنی در مقابل آتش سوزی نسبت به ساختمان های فلزی مقاوم تر می باشند.

4- به علت شکل پذیری بتن که می تواند به هر شکلی که قالب آن تهیه می‌شود ساخته شود، ساختن ستون و پل به اشکال مختلف را میسر می‌سازد.

5- در سازه بتنی می توان به تدریج به پروژه تزریق اعتبار نمود در حالی که در ساختمان اسکلت فلزی در بدو کار می بایست مبلغی هنگفت جهت خرید آهن آلات هزینه نمود.

6- در ساختمان‌های بتنی به عکس ساختمان‌های فلزی می توان فعالیت تدریجی انجام داد به طوری که در مراحلی که در حال اجرای سقف و اسکلت ترازهای بالاتر می‌باشد، می‌توان همزمان در طبقات پایین‌تر به کارهای داخلی پرداخت که این خود باعث افزایش سرعت پروژه می‌گردد

.

معایب مهم ساختمان‌های بتنی

یکی از معایب مهم ساختمان‌های بتنی وزن بسیار زیاد ساختمان می‌باشد که با میزان تخریب ساختمان در اثر زلزله نسبت مستقیم دارد. اگر بتوانیم تیغه‌های جداکننده و پانل‌ها را از بتن سبک بسازیم وزن ساختمان و در نتیجه‌ی آن تخریب ساختمان مقدار زیادی کاهش می‌یابد. ولی کم بودن مقاومت بتن سبک عامل مهمی در محدود نمودن دامنه کاربرد این نوع بتن و بهره‌گیری از امتیازات آن بوده است. استفاده از میکروسیلیس در ساخت بتن سبک سبب شده است که مقاومت بتن سبک بالا رود و این محدودیت کاهش یابد.

• عدم تنوع در کیفیت سیمان نشانه ضعف‌هایی از سیستم ساخت و ساز می‌باشد.

• عدم استفاده از سیمان با کیفیت بالا از عوامل اولیه عمر کوتاه ساختمان در بحث مصالح می‌باشد.

• استفاده از شن و ماسه درجه ۲ یا ۳ از عوامل ثانویه عمر کوتاه ساختمان در بحث مصالح می‌باشد.